Jeśli jeszcze nie wystąpiłeś z wnioskiem o przyznanie tzw. mikropożyczki, nic straconego 🙂 W tym wpisie opiszę m.in. jakie są aktualne warunki skorzystania z pomocy, jaką jest mikropożyczka. Dodatkowo wskażę jakie są obecne warunki jej umorzenia.
Pamiętaj, że mamy już do czynienia z 4 wersją tzw. tarczy antykryzysowej.
Obecnie jest to Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z zm., dalej: „Tarcza„).
Najistotniejszą dla Ciebie zmianą wynikająca z nowej tarczy, jest zmiana warunków umorzenia pożyczki, ale o tym za chwilę.
Dla kogo mikropożyczka – kryteria przyznania
Wniosek o mikropożyczkę może złożyć przedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r.
Dodatkowo, w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
Przykładowo, jeśli jesteś na tzw. samozatrudnieniu, nie zatrudniasz osób i spełniasz wskazany wyżej warunek nr 2, możesz wnioskować o mikropożyczkę.
Gdzie złożyć wniosek o mikropożyczkę?
Jak wskazuje Tarcza, Wniosek o mikropożyczkę należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę. Oczywiście możemy tego dokonać po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy (art. 15zzd ust. 2 Tarczy).
Więcej informacji w tym zakresie oraz kompleksową instrukcję dotyczącą złożenia wniosku o mikropożyczkę w formie elektronicznej znajdziesz w naszym wideoporadniku dostępnym TUTAJ.
Mikropożyczka – jaka kwota?
Tarcza przyznaje Ci prawo wnioskowania o środki w wysokości do 5 000 zł.
Jeśli uznasz, że wystarczające wsparcie dla Twojego biznesu to kwota 2 tyś. złotych, nie ma przeszkód, abyś zawnioskował o taką kwotę (art. 15zzd ust. 3 Tarczy).
W jaki sposób wydać środki z mikropożyczki?
Pożyczka przyznawana jest na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (art. 15zzd ust. 1 Tarczy). Nie wydaje się zatem, aby wydanie środków z pożyczki np. na prywatne potrzeby było realizacją wskazanej przesłanki.
Zweryfikuj swoje bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej i zachowaj dokumenty potwierdzające ich poniesienie. Z kolei, jeśli uznasz, że potrzebujesz kolejnego laptopa, czy też nowego programu komputerowego, aby świadczyć usługi, to moim zdaniem wypełniasz w/w przesłankę.
Co więcej, w mojej ocenie, „najbezpieczniejszym” bieżącym kosztem prowadzenia Twojej działalności, jest np. najem biura.
Mikropożyczka a umorzenie – ważna zmiana
Obecnie, pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że będziesz prowadził działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki (art. 15zzd ust. 7 Tarczy). W poprzedniej wersji Tarczy, konieczne było, abyś dodatkowo złożył wniosek o umorzenie pożyczki.
Oświadczając w nim, że prowadziłeś działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Dokonana zmiana jest niezwykle istotna i należy ocenić ją pozytywnie. Dzięki temu, nie musisz teraz pilnować terminów oraz składać wniosku.
Wystarczy, abyś prowadził swoją działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, wówczas pożyczka zostanie umorzona „automatycznie”.
Umorzona pożyczka a przychód
Jeśli Twoja pożyczka została umorzona, to świetna wiadomość i nie musisz obawiać się, uznania kwoty umorzenia jako przychodu. Jak wskazuje art. 15zzd ust. 10 Tarczy – przychód z tytułu umorzenia pożyczki, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Życzę Ci powodzenia w uzyskaniu mikropożyczki i liczę, że następnie zostanie Ci ona umorzona 🙂
Poniżej zdjęcie z mojej ostatniej wizyty w Parku w Młochowie im. Janusza Grzyba, który uznaje za nasze lokalne małe Łazienki Królewskie.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy, prawnik
***
Korekta deklaracji – kiedy możliwa (VAT)
Korekta deklaracji to narzędzie, które czy tego chcesz czy nie, zdarza Ci się na pewno wykorzystywać w swojej działalności.
Dziś w tym krótkim wpisie przybliżę Ci, kiedy możliwe jest złożenie korekty deklaracji VAT w trakcie kontroli podatkowej. O korekcie deklaracji w przypadku kontroli celno-skarbowej przeczytasz we wpisie Kontrola celno-skarbowa – o czym pamiętać? [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzięki za podsumowanie! Czy jeśli dostałem pożyczkę, a zmiana przepisów umorzenia weszła w życie dopiero sporo czasu później, to mnie ta zmiana obowiązuje? „Prawo zadziałało wstecz”, czy jednak muszę składać wniosek? 🙂
Dzień dobry mate,
Dziękuję za komentarz 🙂
Nie ma potrzeby składania wniosku o umorzenie, nawet jeśli pożyczka została Ci udzielona na poprzednich zasadach, a obecnie zostały wprowadzone względniejsze zmiany w Tarczy w zakresie dot. umorzenia pożyczki. Innymi słowy, obowiązujące dla Ciebie są obecne zasady umorzenia. Powyższe potwierdza art. 97. ust. 1 ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1086), zgodnie z którym do pożyczek, o których mowa w art. 15zzd ustawy zmienianej w art. 77 (oczywiście chodzi o Tarczę), udzielonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się art. 15zzd ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Polit