Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam podatnikom i innym podmiotom w szczególności z branży kulturalnej i rozrywkowej, nieruchomościowej, TMT, reklamowej, e-commerce, czy finansowej. Już od ponad 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w toku kontroli podatkowych, w postępowaniach podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Mikropożyczka 5000 zł dla kogo? Jakie są kryteria przyznania? Zmiany w umorzeniu mikropożyczki.

Rafał Polit06 lipca 20202 komentarze

Jeśli jeszcze nie wystąpiłeś z wnioskiem o przyznanie tzw. mikropożyczki, nic straconego 🙂 W tym wpisie opiszę m.in. jakie są aktualne warunki skorzystania z pomocy, jaką jest mikropożyczka. Dodatkowo wskażę jakie są obecne warunki jej umorzenia. Pamiętaj, że mamy już do czynienia z 4 wersją tzw. tarczy antykryzysowej. Obecnie jest to Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z zm., dalej: “Tarcza“). Najistotniejszą dla Ciebie zmianą wynikająca z nowej tarczy, jest zmiana warunków umorzenia pożyczki, ale o tym za chwilę.

Dla kogo mikropożyczka – kryteria przyznania

Wniosek o mikropożyczkę może złożyć przedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r.  Dodatkowo, w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro (art. 15zzd ust. 1 Tarczy).

Przykładowo, jeśli jesteś na tzw. samozatrudnieniu, nie zatrudniasz osób i spełniasz wskazany wyżej warunek nr 2, możesz wnioskować o mikropożyczkę.

Gdzie złożyć wniosek o mikropożyczkę?

Jak wskazuje Tarcza, Wniosek o mikropożyczkę należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę. Oczywiście możemy tego dokonać po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy (art. 15zzd ust. 2 Tarczy). Więcej informacji w tym zakresie oraz kompleksową instrukcję dotyczącą złożenia wniosku o mikropożyczkę w formie elektronicznej znajdziesz w naszym wideoporadniku dostępnym TUTAJ.

Mikropożyczka – jaka kwota?

Tarcza przyznaje Ci prawo wnioskowania o środki w wysokości do 5 000 zł. Jeśli uznasz, że wystarczające wsparcie dla Twojego biznesu to kwota 2 tyś. złotych, nie ma przeszkód, abyś zawnioskował o taką kwotę (art. 15zzd ust. 3 Tarczy).

W jaki sposób wydać środki z mikropożyczki?

Pożyczka przyznawana jest na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (art. 15zzd ust. 1 Tarczy). Nie wydaje się zatem, aby wydanie środków z pożyczki np. na prywatne potrzeby było realizacją wskazanej przesłanki. Zweryfikuj swoje bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej i zachowaj dokumenty potwierdzające ich poniesienie. Z kolei, jeśli uznasz, że potrzebujesz kolejnego laptopa, czy też nowego programu komputerowego, aby świadczyć usługi, to moim zdaniem wypełniasz w/w przesłankę. Co więcej, w mojej ocenie, “najbezpieczniejszym” bieżącym kosztem prowadzenia Twojej działalności, jest np. najem biura.

Mikropożyczka a umorzenie – ważna zmiana

Obecnie, pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że będziesz prowadził działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki (art. 15zzd ust. 7 Tarczy). W poprzedniej wersji Tarczy, konieczne było, abyś dodatkowo złożył wniosek o umorzenie pożyczki. Oświadczając w nim, że prowadziłeś działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Dokonana zmiana jest niezwykle istotna i należy ocenić ją pozytywnie. Dzięki temu, nie musisz teraz pilnować terminów oraz składać wniosku. Wystarczy, abyś prowadził swoją działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, wówczas pożyczka zostanie umorzona “automatycznie”.

Umorzona pożyczka a przychód

Jeśli Twoja pożyczka została umorzona, to świetna wiadomość i nie musisz obawiać się, uznania kwoty umorzenia jako przychodu. Jak wskazuje art. 15zzd ust. 10 Tarczy – przychód z tytułu umorzenia pożyczki, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Życzę Ci powodzenia w uzyskaniu mikropożyczki i liczę, że następnie zostanie Ci ona umorzona 🙂

Poniżej zdjęcie z mojej ostatniej wizyty w Parku w Młochowie im. Janusza Grzyba, który uznaje za nasze lokalne małe Łazienki Królewskie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

mate 7 sierpnia, 2020 o 22:45

Dzięki za podsumowanie! Czy jeśli dostałem pożyczkę, a zmiana przepisów umorzenia weszła w życie dopiero sporo czasu później, to mnie ta zmiana obowiązuje? “Prawo zadziałało wstecz”, czy jednak muszę składać wniosek? 🙂

Odpowiedz

Rafał Polit 11 sierpnia, 2020 o 15:59

Dzień dobry mate,

Dziękuję za komentarz 🙂

Nie ma potrzeby składania wniosku o umorzenie, nawet jeśli pożyczka została Ci udzielona na poprzednich zasadach, a obecnie zostały wprowadzone względniejsze zmiany w Tarczy w zakresie dot. umorzenia pożyczki. Innymi słowy, obowiązujące dla Ciebie są obecne zasady umorzenia. Powyższe potwierdza art. 97. ust. 1 ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1086), zgodnie z którym do pożyczek, o których mowa w art. 15zzd ustawy zmienianej w art. 77 (oczywiście chodzi o Tarczę), udzielonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się art. 15zzd ustawy zmienianej w art. 77, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Pozdrawiam serdecznie,

Rafał Polit

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: