Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam podatnikom i innym podmiotom w szczególności z branży kulturalnej i rozrywkowej, nieruchomościowej, TMT, reklamowej, e-commerce, czy finansowej. Już od ponad 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w toku kontroli podatkowych, w postępowaniach podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Tarcza antykryzysowa – wybrane świadczenia dla przedsiębiorców. Zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe

Wojciech Pietrasiewicz01 kwietnia 20202 komentarze

Czas pandemii jest dla nas wszystkich trudny i pełen wątpliwości. Prezydent w tym tygodniu podpisał Ustawę z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. tarcza antykryzysowa). Wprowadza ona nowe świadczenia dla przedsiębiorców w tym m.in. zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe.

Tarcza antykryzysowa pomimo kilkudziesięciu godzin obowiązywania już budzi liczne wątpliwości przedsiębiorców.

W tym wpisie postaram się Ci przedstawić kilka najważniejszych, informacji co do elementów w niej zawartych.

Zwolnienie; las spacer

Zwolnienie ze składek ZUS za marzec – maj 2020 r.

Tarcza antykryzysowa wprowadza zwolnienie ze składek za marzec-maj 2020 r. dla niektórych podmiotów.

Kto może skorzystać?

 • osoby wykonujące działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacające składki na własne ubezpieczenia
 • płatnicy składek, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r. i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r.

Pamiętaj, że ulga ta wynikająca z tarczy antykryzysowej nie dotyczy osób które korzystają z ulgi na start tj. osób które opłacają jedynie składkę zdrowotną.

Państwo z kolei pokrywa jedynie składki do wysokości minimalnej.

Jakie są warunki?

Jeśli jesteś sam sobie sterem i okrętem tj. gdy opłacasz składki wyłącznie na własne ubezpieczenie, Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł.

Jeśli jesteś podatnikiem VAT to w twoim przypadku jest to kwota netto.

Co zyskasz?

To zależy, poniżej przykładowe kalkulacje.

W przypadku gdy opłacasz pełną składkę bez preferencji i bez składki na chorobowe, to Twój miesięczny koszt wynosi 1354,64 zł. Tym samym będziesz mógł odciążyć się przez 3 miesiące o 4063,92 zł.

Jeśli korzystasz z tzw. małego ZUS-u i nie opłacasz składki chorobowej, to Twój miesięczny koszt wynosi 590,03 zł. W tym scenariusze przez 3 miesiące twoje zwolnienie wyniesie 1770,09 zł .

W celu skorzystania z tej formy pomocy, konieczne jest wypełnienie wniosku. ZUS już go opublikował i jest on dostępny TUTAJ. Wniosek ten możesz złożyć za pośrednictwem internetu przez PUE ZUS. Gdy zdecydujesz się na formę elektroniczną złożenia powyższego wniosku musisz jeszcze dodać do niego TEN załącznik.

Wątpliwości co do zwolnienia z ZUS

Jeśli składasz wniosek w kwietniu jedynie za marzec, a w marcu Twoje przychody nie były większe niż 15 681 zł, to zwolnienie Ci przysługuje.

Co jednak w przypadku, gdy złożysz w kwietniu wniosek o zwolnienie ze składek od razu za 3 miesiące (tj. marzec-maj), a jednak w kwietniu i w maju Twoje przychody wyniosą np. 20 tyś netto w każdym miesiącu. Czy wciąż zachowujesz prawo do zwolnienia ze składek?

Być może powinieneś składać wniosek jedynie za dany miesiąc, gdy wiesz już, że nie przekroczyłeś kwoty przychodu 15 681 zł?

W mojej ocenie, przy obecnej redakcji przepisu, bezpieczniej jest składać wniosek o zwolnienie co miesiąc.

Co ciekawe ZUS posługuje się przykładem na swojej stronie w nieco podobnej sytuacji. Niestety jest on nawet dla mnie niezrozumiały i byłbym ostrożny z wyciąganiem jakichkolwiek wniosków co do niego.

Dodam, że masz czas na złożenie wniosku do ZUS do 30 czerwca 2020 r.

Świadczenie postojowe

Dla kogo?

 1. Jeśli m.in. rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., i jej nie zawiesiłeś, a przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe:
 • był o co najmniej 15% niższy od przychodu, który uzyskałeś w miesiącu poprzedzającym
 • nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. (Obecnie jest to 15681 zł jednak kwota ta niedługo ulegnie zapewne zmianie).
 1. Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
 2. Mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP.

Co Ci przysługuje?

Wysokość postojowego w powyższym przypadku to 2080 zł. Kwota ta jest oczywiście zwolniona z podatków.

Aby uzyskać postojowe konieczne będzie złożenie stosownego wniosku do ZUS. Wniosek ten również został już opublikowany na stronie ZUS-u i jest dostępny TUTAJ. Wniosek ten też możesz złożyć za pośrednictwem internetu przez PUE ZUS.

Mam świadomość, iż tarcza antykryzysowa i wsparcie z niej wynikające może okazać się niewystarczające w większości przypadków. Mam jednak nadzieję, że powyższe możliwości choć trochę pomogą w Twojej sytuacji.

We wpisie zamieściłem zdjęcie z mojego spaceru po lesie, Tobie też polecam jeśli masz możliwość, chociażby dla higieny zdrowia psychicznego 🙂 Oczywiście pamiętaj o obecnych obostrzeniach!

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy, prawnik

***

Korekta JPK_VAT a czynny żal

Wydawać się mogło że wraz z nowym JPK_VAT podatnikom będzie łatwiej dokonywać swoich rozliczeń, a czynny żal nie będzie konieczny. Nic bardziej mylnego…

Najbardziej problematyczne jest stosowanie prawidłowych kodów GTU jak też kodów dot. procedur np. kod TP, WEW etc. [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marta 3 kwietnia, 2020 o 14:43

  Dzień dobry. Dziękuję za artykuł. Mam jednak dwa pytania?
  1. W przepisie jest stwierdzenie „przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł”? Nie ma tutaj mowy o tym, że co miesiąc trzeba zus informować o przychodzie. Czy nie wystarczy złożyć wniosku za miesiąc, gdzie się przychodu nie przekroczyło i dostaje się zwolnienie za wszystkie miesiące wnioskowane?
  2. A co z osobami, które miały działalność kilka lat, ale zawiesiły ją i na dzień 1.02. ona nadal była zawieszona? Czy mogą skorzystać ze zwolnienia?

  Odpowiedz

  Rafał Polit 3 kwietnia, 2020 o 18:15

  Dzień dobry Pani Marto,

  Dziękuję za komentarz. Przejdę od razu do meritum:

  1) Tak, ma Pani rację. Przepis wydaje się być pozornie jasny. Patrząc na niego literalnie, może nie budzić wątpliwości, jednak mój podatkowy zmysł zaproponował we wpisie podejście wyjątkowo ostrożne. Dodam, że taka redakcja przepisu pozwala na nadużycia. Jestem w stanie sobie wyobrazić, ewentualne przeniesienie dochodów na dalsze miesiące, wówczas zgodnie z brzmieniem przepisu kwalifikujemy się do ulgi np. na 3 miesiące, gdy wykażemy brak przychodu w marcu (a pozostałe miesiące są znacznie powyżej 15 681 zł).

  2) To jest bardzo ciekawe pytanie 🙂 Wydaje mi się, że odpowiedź wynika wprost z przepisu tzw. tarczy. Zwolnienie ze składek ZUS przysługuje m.in. dla osób wykonujących działalność pozarolniczą jeżeli osoba ta prowadziła ją przed 1 lutego 2020 r. i opłaca składki na własne ubezpieczenia. Moim zdaniem, z tych też względów sytuacja opisana przez Panią pozbawia prawa do zwolnienia ze składek ZUS. Potraktowałbym tutaj wskazany warunek, jako konieczność nieprzerwanego prowadzenia działalności. Co ciekawe ustawodawca wprost odniósł się do takie sytuacji w przypadku świadczenia postojowego (art. 15zq ust. 4 tarczy), niezrozumiałe dla mnie jest zatem „przemilczenie” zwolnienia ze składek ZUS w tym zakresie.

  Życzę udanego piątku,

  Rafał Polit

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: